Skip to content

1309 Third AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2008

Property Information

Block2105
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF Q
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,342
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$517,500
65%
Improvement Value:$279,300
35%
Total Assessment$796,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,631+29.0%
2024$9,018+30.1%
2023$6,930+6.3%
2022$6,517+6.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925