Skip to content

1104 Drummond AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1950

Last Sale Price
$561,000
Last Sale Date
Nov 20, 2023

Property Information

Block2010
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,800
57%
Improvement Value:$239,600
43%
Total Assessment$558,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,951-0.6%
2024$8,001+23.7%
2023$6,469+8.9%
2022$5,938+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$561,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 9668, Page 7610Recorded11/22/2023

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4260, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1950