Skip to content

1608 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jul 9, 2014

Property Information

Block2010
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,758
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,200
56%
Improvement Value:$324,600
44%
Total Assessment$735,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,902-2.1%
2024$11,137+22.6%
2023$9,087+6.5%
2022$8,532+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,758DeedBook 9073, Page 4417NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/17/2014

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,758DeedBook 9009, Page 4842Recorded4/23/2013

Property Sale

SaleMulti
$98,500
DeedBook 5065, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1920