Skip to content

1604 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block2010
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SS Q
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,300
65%
Improvement Value:$223,000
35%
Total Assessment$645,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,411+16.6%
2024$8,072+24.3%
2023$6,495+6.2%
2022$6,119+5.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 8410, Page 542Recorded10/21/2004

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 8198, Page 8709Recorded3/6/2003

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

DeedBook 5657, Page 420Recorded10/16/1997

Property Built

Built

Year Built: 1946