Skip to content

915 Fifth Avenue,Unit 204Asbury Park, NJ 07712

Built 2006

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
May 30, 2008

Property Information

Block202
Lot15.05
QualifierC0204
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
30%
Improvement Value:$284,600
70%
Total Assessment$406,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,847+7.4%
2024$5,442+13.0%
2023$4,816+2.3%
2022$4,706+5.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$203,000
DeedBook 8725, Page 6491

Property Built

Built

Year Built: 2006