Skip to content

915 Fifth Avenue,Unit 203Asbury Park, NJ 07712

Built 2006

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 22, 2014

Property Information

Block202
Lot15.04
QualifierC0203
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage675
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
30%
Improvement Value:$266,800
70%
Total Assessment$381,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,482+7.5%
2024$5,102+13.0%
2023$4,514+2.3%
2022$4,412+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft675DeedBook 9082, Page 7254Recorded9/26/2014

Property Built

Built

Year Built: 2006