Skip to content

915 Fifth Avenue,Unit 205Asbury Park, NJ 07712

Built 2006

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 23, 2007

Property Information

Block202
Lot15.06
QualifierC0205
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage700
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,900
30%
Improvement Value:$300,700
70%
Total Assessment$429,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,178+7.5%
2024$5,750+13.0%
2023$5,088+2.3%
2022$4,972+5.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 8704, Page 8555

Property Built

Built

Year Built: 2006