Skip to content

919 Fifth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$699,999
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block202
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF Q
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,321
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$569,300
69%
Improvement Value:$256,700
31%
Total Assessment$826,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,977+28.7%
2024$9,307+18.4%
2023$7,859+6.2%
2022$7,398+6.4%
Property History
Sales4Foreclosures1

Property Sale

Sale
$699,999

From:

To:

Sq Ft1,321DeedBook 9726, Page 3472NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/19/2025

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

DeedBook 8001, Page 1527Recorded1/10/2001

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 5879, Page 723Recorded11/18/1999

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4234, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1900