Skip to content

923 Fifth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$292,500
Last Sale Date
Apr 23, 2008

Property Information

Block202
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,517
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,800
60%
Improvement Value:$308,000
40%
Total Assessment$760,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,205+10.8%
2024$10,117+26.5%
2023$7,996+6.8%
2022$7,488+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 8721, Page 3966

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 5364, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1930