Skip to content

1019 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2008

Property Information

Block204
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class45
Description2.5SCB1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,693
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$553,600
57%
Improvement Value:$416,800
43%
Total Assessment$970,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,347+16.9%
2024$12,269+23.1%
2023$9,970+9.0%
2022$9,144+7.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

DeedBook 5953, Page 831Recorded7/13/2000

Property Built

Built

Year Built: 1920