Skip to content

1010 Fifth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jan 17, 2017

Property Information

Block205
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$553,700
49%
Improvement Value:$579,400
51%
Total Assessment$1,133,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,521+14.9%
2024$13,512+22.4%
2023$11,039+6.6%
2022$10,357+8.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 9211, Page 9104Recorded2/6/2017

Property Sale

Sale
$158,111

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 9131, Page 2648NU CodeSheriff sale (12)Recorded9/14/2015

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft3,857DeedBook 8925, Page 9518Recorded1/6/2012

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 8007, Page 5779

Property Sale

Sale
$124,000

From:

To:

DeedBook 5818, Page 451Recorded5/5/1999

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 5726, Page 792Recorded7/6/1998

Property Built

Built

Year Built: 1900