Skip to content

1000 Fifth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block205
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class45
Description2.5SALQ
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,673
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$553,700
43%
Improvement Value:$743,700
57%
Total Assessment$1,297,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,631+10.0%
2024$17,849+25.7%
2023$14,195+9.7%
2022$12,943+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,750,000
Sq Ft2,673DeedBook 9748, Page 4169Recorded7/24/2025

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft3,867DeedBook 9287, Page 4773Recorded5/16/2018

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 8416, Page 6691

Property Built

Built

Year Built: 1900