Skip to content

1319 Locust DriveAsbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$899,900
Last Sale Date
May 22, 2017

Property Information

Block2102
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description1.5SS 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,143
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$974,200
59%
Improvement Value:$684,500
41%
Total Assessment$1,658,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,067+10.0%
2024$22,791+35.1%
2023$16,873+6.4%
2022$15,852+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$899,900

From:

To:

Sq Ft2,143DeedBook 9230, Page 6318Recorded6/9/2017

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5259, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1925