Skip to content

1317 Locust DriveAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Jun 9, 1998

Property Information

Block2102
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2SF 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,012
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$726,700
62%
Improvement Value:$445,200
38%
Total Assessment$1,171,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,392+5.5%
2024$16,485+35.3%
2023$12,185+6.9%
2022$11,400+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5726, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1900