Skip to content

1308 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block2105
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SS 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,471
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,600
65%
Improvement Value:$299,400
35%
Total Assessment$860,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,868+27.9%
2024$10,063+34.3%
2023$7,491+6.2%
2022$7,054+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft2,471DeedBook 9700, Page 3350Recorded8/15/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920