Skip to content

1305 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2018

Property Information

Block2104
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,156
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$517,500
75%
Improvement Value:$170,700
25%
Total Assessment$688,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,012+23.7%
2024$8,902+20.1%
2023$7,412+6.4%
2022$6,966+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938