Skip to content

1100 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2011

Property Information

Block2203
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,900
70%
Improvement Value:$202,800
30%
Total Assessment$673,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,682+17.0%
2024$8,274+24.0%
2023$6,674+6.3%
2022$6,278+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955