Skip to content

1323 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block2104
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,830
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,300
57%
Improvement Value:$373,700
43%
Total Assessment$874,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,819+1.9%
2024$11,601+22.9%
2023$9,439+6.5%
2022$8,859+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$501,000

From:

To:

Sq Ft1,830DeedBook 9227, Page 5541Recorded5/17/2017

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,758DeedBook 8380, Page 5357NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/12/2004

Property Sale

SaleMulti
$51,000
DeedBook 5372, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1935