Skip to content

1101 Fifth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2014

Property Information

Block2304
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,300
61%
Improvement Value:$319,700
39%
Total Assessment$820,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,999+20.4%
2024$9,964+23.7%
2023$8,058+9.0%
2022$7,391+7.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 8678, Page 9626

Property Built

Built

Year Built: 1925