Skip to content

1205 Heck StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block3504
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$538,000
66%
Improvement Value:$272,400
34%
Total Assessment$810,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,490+5.0%
2024$10,944+25.9%
2023$8,695+7.0%
2022$8,125+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft1,148DeedBook 9065, Page 7580Recorded5/16/2014

Property Sale

Sale
$177,900
DeedBook 8843, Page 4398

Property Built

Built

Year Built: 1900