Skip to content

1200 Bridge StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1950

Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Nov 5, 2024

Property Information

Block2201
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2SS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,300
66%
Improvement Value:$261,200
34%
Total Assessment$761,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,053+21.4%
2024$9,107+8.6%
2023$8,390+9.3%
2022$7,677+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$845,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 9713, Page 7362Recorded11/18/2024

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 9594, Page 6847Recorded5/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950