Skip to content

1025-1027 Monroe AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1940

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
May 9, 2022

Property Information

Block504
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2SB 2SB
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,591
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,700
33%
Improvement Value:$458,800
67%
Total Assessment$686,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,664+3.9%
2024$10,261+15.0%
2023$8,919+11.1%
2022$8,025+7.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,591DeedBook 9599, Page 1380Recorded6/7/2022

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,591DeedBook 9217, Page 7741NU CodeTax lien outstanding (9)Recorded3/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1940