Skip to content

1117 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block2202
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SS2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,600
67%
Improvement Value:$279,200
33%
Total Assessment$839,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,973+26.0%
2024$9,502+22.9%
2023$7,734+6.5%
2022$7,263+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920