Skip to content

1112 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2021

Property Information

Block2203
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2SFQ
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage3,006
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$553,700
47%
Improvement Value:$625,900
53%
Total Assessment$1,179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,728+17.9%
2024$15,043+21.1%
2023$12,427+9.1%
2022$11,395+8.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8021, Page 6021

Property Built

Built

Year Built: 1920