Skip to content

1118 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2013

Property Information

Block2203
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,400
61%
Improvement Value:$320,300
39%
Total Assessment$813,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,867+9.2%
2024$10,865+18.8%
2023$9,143+9.6%
2022$8,340+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 8157, Page 1318

Property Built

Built

Year Built: 1920