Skip to content

409 First AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jun 16, 1998

Property Information

Block3302
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,509
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$959,100
69%
Improvement Value:$421,500
31%
Total Assessment$1,380,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,126+41.4%
2024$13,531+24.5%
2023$10,870+6.2%
2022$10,238+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5723, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1920