Skip to content

1116 Sunset AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$589,000
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block2304
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,479
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,800
63%
Improvement Value:$265,800
37%
Total Assessment$718,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,523+12.7%
2024$9,335+12.4%
2023$8,304+7.0%
2022$7,757+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$589,000

From:

To:

Sq Ft1,479DeedBook 9616, Page 6606Recorded9/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 1925