Skip to content

1106 Sunset AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2018

Property Information

Block2304
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF Q
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$512,000
58%
Improvement Value:$370,200
42%
Total Assessment$882,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,021+18.5%
2024$10,986+23.0%
2023$8,929+6.6%
2022$8,377+6.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 9176, Page 6207Recorded7/21/2016

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8843, Page 5776

Property Built

Built

Year Built: 1935