Skip to content

1108 Sunset AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Dec 4, 2017

Property Information

Block2304
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF Q
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,415
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$588,200
53%
Improvement Value:$512,200
47%
Total Assessment$1,100,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,366+17.5%
2024$13,925+22.4%
2023$11,378+10.7%
2022$10,280+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,415DeedBook 9265, Page 2283Recorded12/28/2017

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 8107, Page 5883

Property Built

Built

Year Built: 1900