Skip to content

700 Mattison Ave,Unit 401Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Feb 20, 2018

Property Information

Block2402
Lot4.07
QualifierC0401
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class0
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,145
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,200
30%
Improvement Value:$511,400
70%
Total Assessment$730,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,802+12.5%
2024$9,598+18.4%
2023$8,105+3.3%
2022$7,845+22.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,145DeedBook 9276, Page 4481Recorded3/1/2018

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,145DeedBook 9145, Page 3031NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920