Skip to content

716 Cookman Ave, Unit 202Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 28, 2005

Property Information

Block2405
Lot3.03
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMNINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,200
30%
Improvement Value:$348,300
70%
Total Assessment$497,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,641-4.8%
2024$8,024+51.9%
2023$5,282+2.3%
2022$5,163+0.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 8487, Page 2104

Property Built

Built

Year Built: 1920