Skip to content

600 Cookman Ave, Unit 203Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block2404
Lot8.04
QualifierC0203
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,187
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,600
30%
Improvement Value:$440,000
70%
Total Assessment$628,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,209+10.5%
2024$8,333+20.5%
2023$6,913+5.4%
2022$6,561+9.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,187DeedBook 9485, Page 2152Recorded2/26/2021

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,187DeedBook 9011, Page 7404Recorded5/3/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920