Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
601 Cookman Avenue(Unit C0101)Asbury Park, NJ 07712
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2005
Property Information
Block2403
Lot5.01
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page24
Building Details
Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$323,200
30%
Improvement Value:$754,200
70%
Total Assessment$1,077,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $16,233 | +12.6% |
| 2024 | $14,423 | +16.7% |
| 2023 | $12,362 | +2.3% |
| 2022 | $12,080 | -3.7% |
Property History
No events match the selected filters.