Skip to content

601 Bangs Ave, Unit 301Asbury Park, NJ 07712

Commercial

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block2505
Lot4.301
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
DescriptionEUREKA CONDO
Dwellings1
ZoningCBDM
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,400
30%
Improvement Value:$675,200
70%
Total Assessment$964,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,534+12.6%
2024$12,912+29.2%
2023$9,997-1.7%
2022$10,168+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,700,000
DeedBook 9559, Page 4471Recorded11/19/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel