Skip to content

601 Bangs Ave, Unit 201Asbury Park, NJ 07712

Commercial

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block2505
Lot4.201
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
DescriptionEUREKA CONDO
Dwellings1
ZoningCBDM
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,100
30%
Improvement Value:$711,800
70%
Total Assessment$1,016,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,322+12.6%
2024$13,611+29.2%
2023$10,539-1.7%
2022$10,719+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,700,000

From:

To:

DeedBook 9559, Page 4471Recorded11/19/2021