Skip to content

602 Mattison AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jul 12, 2025

Property Information

Block2403
Lot5.03
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class2
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,774
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,700
30%
Improvement Value:$547,600
70%
Total Assessment$782,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,963+12.6%
2024$9,740+21.5%
2023$8,015+2.3%
2022$7,834+14.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft1,774DeedBook 9746, Page 7441Recorded7/14/2025

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft1,774DeedBook 9553, Page 3541Recorded10/25/2021

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 8820, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 2004