Skip to content

633 Cookman Ave, Unit 301Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jan 23, 2012

Property Information

Block2403
Lot8.03
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
30%
Improvement Value:$321,000
70%
Total Assessment$458,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,253+7.5%
2024$6,750+21.6%
2023$5,551+3.3%
2022$5,371+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 8929, Page 4257Recorded1/27/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920