Skip to content

505 Summerfield Ave, #202Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 20, 2015

Property Information

Block3208
Lot6.04
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class2
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,549
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,800
30%
Improvement Value:$363,700
70%
Total Assessment$519,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,057+12.6%
2024$7,158+27.2%
2023$5,630+4.4%
2022$5,391+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,549DeedBook 9142, Page 3979Recorded12/1/2015

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 8776, Page 3577

Property Built

Built

Year Built: 2007