Skip to content

600 Mattison AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Mar 1, 2010

Property Information

Block2403
Lot5.02
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,734
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,600
30%
Improvement Value:$542,700
70%
Total Assessment$775,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,680+12.6%
2024$10,377+23.8%
2023$8,383+2.3%
2022$8,193+14.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 8823, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 2004