Skip to content

603 Lake Avenue, Unit PhbAsbury Park, NJ 07712

Built 2015

Last Sale Price
$644,000
Last Sale Date
Jun 13, 2016

Property Information

Block2404
Lot10.402
QualifierC0402
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
ZoningCBDM
Sq Footage1,700
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,000
30%
Improvement Value:$765,200
70%
Total Assessment$1,093,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,067+10.1%
2024$14,591+8.3%
2023$13,470+29.4%
2022$10,411+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$644,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 9171, Page 8276Recorded6/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015