Skip to content

601 Mattison Ave, Unit 2bAsbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2016

Property Information

Block2509
Lot4.202
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,600
30%
Improvement Value:$575,300
70%
Total Assessment$821,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,151+12.6%
2024$10,796+13.0%
2023$9,553+922.8%
2022$934+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009