Skip to content

601 Mattison Ave, Unit 3cAsbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$540,400
Last Sale Date
Aug 24, 2017

Property Information

Block2509
Lot4.303
QualifierC0303
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,356
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,900
30%
Improvement Value:$552,800
70%
Total Assessment$789,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,675+12.5%
2024$10,374+13.0%
2023$9,178+2.3%
2022$8,970+903.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,400

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 9249, Page 2673NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded9/19/2017

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 9123, Page 3664NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded7/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 2009