Skip to content

510 Monroe Ave, Unit 505Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$536,000
Last Sale Date
May 1, 2017

Property Information

Block3208
Lot3.24
QualifierC0505
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class0
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,100
30%
Improvement Value:$564,900
70%
Total Assessment$807,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,159+7.4%
2024$11,317+9.8%
2023$10,308+5.3%
2022$9,785+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$536,000

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 9226, Page 208Recorded5/5/2017

Property Sale

SaleMulti
$530,000
DeedBook 8682, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 2007