Skip to content

601 Mattison Ave, Unit 4dAsbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$467,500
Last Sale Date
Sep 13, 2016

Property Information

Block2509
Lot4.404
QualifierC0404
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,373
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,900
30%
Improvement Value:$545,700
70%
Total Assessment$779,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,526+12.6%
2024$10,241+13.0%
2023$9,061+2.3%
2022$8,855+901.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$467,500

From:

To:

Sq Ft1,373DeedBook 9192, Page 2659NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded10/17/2016

Property Built

Built

Year Built: 2009