Skip to content

510 Monroe Ave, Unit 302Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block3208
Lot3.11
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class2
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,373
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,900
30%
Improvement Value:$496,900
70%
Total Assessment$709,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,694+7.4%
2024$9,953+9.8%
2023$9,066+5.3%
2022$8,607+9.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft1,373DeedBook 9236, Page 2880Recorded7/17/2017

Property Sale

Sale
$299,900

From:

To:

Sq Ft1,373DeedBook 9084, Page 6879Recorded10/10/2014

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

DeedBook 8956, Page 1660Recorded6/27/2012

Property Built

Built

Year Built: 2007