Skip to content

910 Main Street, Unit 2cAsbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block2706
Lot14.11
QualifierC2203
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,178
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,100
30%
Improvement Value:$291,800
70%
Total Assessment$416,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,341+10.5%
2024$5,737+16.2%
2023$4,936+2.3%
2022$4,824+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,178DeedBook 9173, Page 9867NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/6/2016

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 8898, Page 2118

Property Built

Built

Year Built: 2004