Skip to content

910 Main Street, Unit 3bAsbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Dec 2, 2014

Property Information

Block2706
Lot14.13
QualifierC2302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,102
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
30%
Improvement Value:$273,000
70%
Total Assessment$390,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,933+10.5%
2024$5,368+16.2%
2023$4,618+2.3%
2022$4,512+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft1,102DeedBook 9091, Page 8539Recorded12/8/2014

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 8863, Page 1412

Property Built

Built

Year Built: 2004