Skip to content

1001 Second Ave, Unit 202Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 29, 2015

Property Information

Block304
Lot3.24
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,187
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,200
30%
Improvement Value:$341,100
70%
Total Assessment$487,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,008+10.5%
2024$6,342+18.4%
2023$5,356+2.3%
2022$5,235+11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,187DeedBook 9149, Page 1050Recorded1/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 2010