Skip to content

600 Cookman Ave, Unit 201Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Oct 2, 2012

Property Information

Block2404
Lot8.02
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,086
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,500
30%
Improvement Value:$409,500
70%
Total Assessment$585,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,570+10.5%
2024$7,753+20.5%
2023$6,432+5.3%
2022$6,106+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

DeedBook 8975, Page 6383Recorded10/11/2012

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 8431, Page 7972

Property Built

Built

Year Built: 1920