Skip to content

806-808 Fifth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2019

Property Information

Block2801
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
DescriptionLENTIL TREE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9,894
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,300
15%
Improvement Value:$1,524,400
85%
Total Assessment$1,796,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,347+8.9%
2024$24,189+12.6%
2023$21,485+3.1%
2022$20,848-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,042,000
DeedBook 8545, Page 5116

Property Built

Built

Year Built: 1900